fbpx
 • tereze gega

  Tereze Gega flet mbi tezgjahun

  Tereze Gega, administruese e Qendres te Artizanatit, u intervistua nga stafi i OraNews mi nisjet e aktiviteti te saj.
  Ajo tregoi si u shnderrua biznesi nder vite, si e mesoi kete pune te lashte dhe ambiciet e saj per trashgimenin e ketij zanatit.

  Gjate intervistes, Znj. Tereze Gega shpjegoi se si i lindi pasioni per punen e tezgjahut. Ajo tregoi se si e lindur dhe e rritur ne Mirdite u transferua ne Zadrime per te ndjekur burrin e saj dhe aty ajo u afrua me artin e tezgjahut. gjithashtu ajo shpjegon dhe se si arriti qe ky pasion te behej mjeti i mbijeteses ne fillim por dhe si nje mjet punesimi i shume grave te krahines te cilat, fale punes shtepiake te tezgjahut, arrijn te ofrojn nje ndihme ekonomike familjeve te tyre.

  Nese doni te shihni intervisten qe u leshua per OraNews.tv, mund te klikoni ketu.